Alternatif Bank yılın ilk üç çeyreğinde %41 büyüdü

Alternatif Bank üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Yılın üçüncü çeyreğinde global ve yerel piyasa koşullarına rağmen başarılı bir performans sergileyen Alternatif Bank, bu dönemde geçen yıl sonuna göre %41 büyüyerek aktiflerini 29,3 milyar TL seviyesine çıkardı. Bankanın bu dönemde kredilerle ekonomiye sağladığı destek ise %29,6 artarak 18,9 milyar TL’ye ulaştı.

 Üçüncü çeyrek sonuçları ile büyüme ivmesini sürdüren Alternatif Bank aynı zamanda, hissedarı The Commercial Bank’ın iki yıldır düzenlediği Yatırımcı Analist Günü (Analyst Day) toplantılarına ev sahipliği yaparak, Katarlı ve yabancı finansal kurumların analist ve temsilcilerini Vadistanbul’daki yeni genel müdürlük binasında ağırladı.

 Alternatif Bank, 2018’in üçüncü çeyreğinde global ve yerel piyasalardaki risk faktörlerine rağmen gösterdiği başarılı performansla büyümesini sürdürdü. Konsolide rakamlara göre, bankanın toplam aktif büyüklüğü geçen yılsonuna göre %41, geçen yılın ilk üç çeyreğine göre %54’lük bir büyüme kaydederek 29,3 milyar TL seviyesine yükseldi. Alternatif Bank’ın bu dönemde kredilerle ekonomiye sağladığı destek %29,6 artarak 18,9 milyar TL’ye ulaşırken, mevduat hacmi ise %32,4 oranında gelişme göstererek 14,9 milyar TL’ye çıktı. Yılın üçüncü çeyreğinde bankanın net kârı 202 milyon TL, öz kaynak kârlılığı ise %16 düzeyinde gerçekleşti. 

Üçüncü çeyrek sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür,  ‘’Finansal piyasalardaki dalgalanmanın uzun yıllardır görmediğimiz boyutlara ulaştığı bu dönemde hem ülkemiz hem de bankamız başarılı bir sınav verdi. Böylesine zorlu bir ortamda gerçekleştirdiğimiz hamlelerle hedeflerimize emin adımlarla ilerledik. Alternatif Bank olarak ilk iki çeyrekte olduğu gibi bu dönemde de krediler ve mevduatta sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik.

Piyasalardaki dalgalanmanın en yoğun şekilde hissedildiği ağustos ayında 134 milyon USD tutarında bir sendikasyon kredisi sağladık. Elde ettiğimiz kredi, Alternatif Bank’ın uluslararası itibarını ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha tescil etti. Böylece uluslararası finans kuruluşlarıyla uzun süreli işbirliğimizin de somut adımlarını atmış olduk.

Türkiye ile Katar arasında her geçen gün güçlenen ticari ilişkilerin gelişimine verdiğimiz desteğin bir yansıması olarak, hissedarımız The Commercial Bank’ın iki yıldır Doha ve Umman’da düzenlediği Yatırımcı Analist Günü toplantılarına ilk kez ev sahipliği yaptık. The Commercial Bank’ın bölgedeki bilgi birikimi ve gücü, kendileriyle sinerji içerisindeki yakın çalışmalarımız, işbirliği fırsatlarının önünü açıyor. Bu anlamda hissedarımızın farklı ülkelerde gerçekleştirdiği yatırımcı gününü bu sene bankamızda yapması bize ve ülkemize duydukları güvenin bir göstergesi olarak bizleri ayrıca onurlandırdı” dedi.

Kaan Gür ayrıca sözlerine şunları ekledi: Kurumsal yönetişim ilkelerimiz ışığında ve “Danışman Banka” kimliğimizin doğası gereği ölçeği ya da sektörü ne olursa olsun, büyüme hayalleri olan, ülkemiz için daha iyi bir geleceğe inanan, istihdam ve üretim ile ekonomimize katma değer sağlayan tüm işletmelerin yanındayız. Bu amaç doğrultusunda yönetimimizle, genel müdürlük ve şube ekiplerimizle birlikte reel sektöre, sahaya bu dönemde de çok yakın olduk. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel çözümler sunmak için yoğun efor sarf ettik. Basiretli bankacılık anlayışımız, güçlü muhabir banka ilişkilerimiz ve yenilenen danışman şube yapımız sayesinde yılın geri kalanını iyi bir performansla tamamlayarak sürdürülebilir büyüme yolculuğumuza devam edeceğiz.’’

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve The Commercial Bank Grup CEO’su Joseph Abraham ise: “Katar için önemli bir stratejik ortak olan Türkiye’nin gerek uluslararası çapta gerek Orta Doğu özelinde, uzun vadede taşıdığı stratejik öneme inancımız tam. Türkiye’ye duyduğumuz bu inanç, Alternatif Bank’a bugüne kadar yaptığımız 1 milyar USD tutarındaki yatırım, yakın dönemde gerçekleştirdiğimiz 50 milyon USD sermaye artışı ve 2018 yılı içerisinde İstanbul’da devreye aldığımız yeni genel müdürlük binası ile de kendini gösteriyor.

Türkiye’ye güveniyor, uluslararası çapta en önemli yatırımımız olan ve yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği yüksek büyüme ivmesini sürdüreceğine inandığımız Alternatif Bank’a tam desteğimizi sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de grubumuz içerisinde gerek iş modeli gerekse yarattığı değer açısından önemli bir yeri olan Alternatif Bank’ın katkılarıyla, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğine, finansal ve ticari alanda sunduğumuz destekler ve danışmanlık en temel önceliklerimiz arasında bulunuyor” dedi ve ekledi: “Bu planımızın somut adımlarından birini de Commercial Bank’ın her yıl düzenlediği Yatırımcı Analist Günü’nü bu yıl Türkiye’de, Alternatif Bank’ın Vadistanbul’daki yeni genel müdürlük binasında yaparak attık. Böylelikle, her iki pazarda ticaret yapmak isteyen firmalara destek vermeyi hedefliyoruz.”