Good4Trust.org, plastiksiz bir gelecek için pratik alternatifler sunuyor

İyilik ve güven dolu, sürdürülebilir bir dünya için çalışan Good4Trust.org, çevreye, doğal yaşama ve doğal kaynaklara büyük zarar veren plastik poşetlere karşı alternatif ürünler sunuyor.

Good4Trust.org çatısı altında yer alan Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi ve Calico Organik Tekstil’in ürettiği bez çantalar ile MUM•O’nun geliştirdiği yiyecek saklama amaçlı mum kumaşlar plastik kullanımının yerini tutuyor.

1 Ocak 2019 itibariyle belli gramajdaki naylon poşetlerin ücret karşılığında kullanımını gerektiren yasa gereğince yaygınlaşması beklenen bez çantalar, sürdürülebilir bir alternatif olarak yaşamı kolaylaştıracak. Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi ve Calico’nun ürettiği katlanabilir bez çantalar kullanım ve taşıma kolaylığı sağlayarak doğa dostu bir alternatif olmayı hedefliyor. MUM•O tarafından üretilen ve buzdolabı poşeti, streç film gibi mutfakta çokça kullanılan plastik ürünlerin yerini tutabilecek yiyecek saklama kumaşları ise büyük miktarda plastik yığılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. El sıcaklığıyla yumuşatılan mum kumaş, sarıldığı gıda maddesinin  şeklini alarak mühürlüyor, böylece yiyecekler sağlıklı bir saklanma koşuluna da sahip oluyor.

Good4Trust.org kurucusu ve kışkırtıcısı Dr. Uygar Özesmi, “Pasifik Okyanusu’nun batısında ve doğusunda dev mikroplastik adaları oluştu. Karayip Denizi’nde yüzen 19 km uzunluğunda 5 km genişliğinde dev bir plastik adası tespit edildi. Her plastik poşet tercih ettiğimizde, plastik ambalajları etrafa hatta çöpe attığımızda bu adaları büyütüyoruz. Midesinden 29 kilo plastik poşet çıkarıldıktan sonra ölen dev balina, yedikleri plastiklerle boğulan albatroslar gibi, her gün yeni bir acı haber okuyoruz. WWF-Türkiye’nin Plastik Kapanından Çıkış raporuna göre Akdeniz’in açık sularını, deniz tabanı ve kıyılarını kirleten atıkların %95’i plastik. Bu atıkların başlıca kaynağı ise Akdeniz'e günde 144 ton plastik atık boşaltan Türkiye'den geliyor. Bunlar bizlerin plastik poşetlere ve ambalajlara olan bağımlılığımızın ölümcül sonuçları. Good4Trust.org olarak Türkiye’deki herkesi  plastikler yerine good4trust.org/carsi’da bulacakları, adil üreticilerin ürettikleri, doğaya ve çevreye zarar vermeyen alternatif ürünleri kullanmaya davet ediyoruz” dedi.

Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi
Ortaklarının tümü kadınlardan oluşan Sarıyer ve Civarı Girişimci Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifinin temel amacı kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaları için destek veriyor. ​ Kadınları, Kooperatifin atölyesinde ve evlerinde çeşitli ürünler üretmeleri ve bu ürünlerin pazarlaması konusunda bilgilendiriyor. Çeşitli eğitim faaliyetleri düzenleyerek kadınları katma değeri yüksek kaliteli ürünler üretmeleri için teşvik ediyor.

 

MUMO
MUMO iki doğasever ilkokul arkadaşı Erdem Kumkale ve Işınsu Kaya tarafından kuruldu. Erdem, iç mimar ve tasarımcı; daha önce farklı alanlarda üretim tecrübesi var, bu kombinasyonu insanların hayatına katkısı olan ürünler tasarlayarak ve üreterek hayata geçirmeyi seviyor. Işınsu, iş hayatına kurumsal yapıda başlayıp, daha sonra yeni girişimlerde iş geliştirmeden sorumlu olarak çalışmayı tercih ediyor. Işınsu, doğaya katkı sağlayan bir işi olmasını hayal eden bir gıda mühendisi ve annedir.

 

Calico
Calico Organik Tekstil, 2007 yılında İzmir merkezli organik üretim yapan bir firma olarak kuruldu. Bebek giysileri, bez oyuncaklar, ev tekstil ürünleri, günlük ve spor dış giysiler üretiyor ve ihraç ediyor.

 

Good4Trust
2014 yılında Dr. Uygar Özesmi tarafından kurulan Good4Trust.org geleceğin yaygın yeni ekonomisi olmaya aday. Türetim Ekonomisi olarak tanımlanan, iyilikleri teşvik eden bu sistem, ekolojik ve sosyal açıdan adil üretimi, güvene dayalı alışverişi hedefliyor. Good4Trust.org’da tüketimi değil, insana ve doğaya dost üreticilerin sunduğu ürün ve hizmetleri kullanarak dönüştürmeyi benimseyen türeticiler bir araya geliyor, iyiliği odağına alan bir topluluk oluşuyor.

 

*Good4Trust hakkındaki; türetici ve üretici sayıları, paylaşılan iyilikler gibi en son istatistiklere https://good4trust.org/press adresinden ulaşabilirsiniz.

* Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi ürünleri için https://good4trust.org/girisimcikadinkoop adresini, MUMO ürünlerine ulaşmak için https://good4trust.org/mumo adresini ve Calico ürünlerine ulaşmak için https://good4trust.org/calico ziyaret edebilirsiniz.