LAVA’nın sağlık ve mutluluk vaat eden esansiyel lavanta yağları Good4Trust.org’da

Sosyal ve ekolojik açıdan sorumlu, adil “üretici” lerle onların ürün ve hizmetlerinden yararlanan “türetici”leri buluşturan Good4Trust.org platformunda, hiçbir kimyasal ilaç benzeri girdi ve gübre kullanılmadan yetişmiş lavantalardan el emeği ile damıtılan LAVA Esansiyel Lavanta Yağları, ekolojik ve sosyal açıdan adil ürünler arasındaki yerini aldı.

Hasadı yapılan 278,5 kg lavantadan 7,8 litre yağ elde edildi. Lavanta esansiyel yağı Kocaeli İzmit’de tek bir tarlada yetişen mis kokulu lavantalardan elde edildi. Bu yoğun ve güçlü etkiye sahip esansiyel lavanta yağının sadece birkaç damlasıyla bile etkileyici sonuçlar almak mümkün. Hiçbir kimyasal veya katkı maddesi  içermeyen saf lavanta yağının birkaç damlasıyla evde tertemiz, sakinleştirici bir koku elde ederken baş ağrıları dindirilebilir, rahat bir uyku sağlayabilir, ciltteki egzama tedavi edilebilir, kozmetik ürün geliştirilebilir. 

LAVA markasıyla birlikte yoğunlukla Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen lavanta, ilk kez Marmara Bölgesi’nde de üretilmeye başlandı. Marmara Bölgesi’nde doğal lavanta üretimine yüksek oranda uçucu yağ barındıran Lavandula angustifolia türü ile öncülük eden LAVA, ürünlerini Good4Trust.org aracılığıyla türeticilerle buluşturuyor.

LAVA

Farklı pek çok türü bulunan lavantanın Türkiye’de üretimi daha çok Akdeniz bölgesinde gerçekleştiriliyordu. Marmara bölgesindeki üretim ise ilk kez, Lavandula angustifolia türü ile A&B İletişim A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna tarafından kurulan LAVA ile İzmit Akmeşe’de Armaş Çiftliği’nde yetiştirildi. Köy sakinlerine yeni bir iş alanı öneren markanın logosu grafik tasarımcı Bülent Erkmen, yağların damıtımı ise el işçiliği ile Adem Şahin tarafından yine Armaş Çiftliği’nde  gerçekleştirildi.

 

Good4Trust

2014 yılında Dr. Uygar Özesmi tarafından kurulan Good4Trust.org geleceğin yaygın yeni ekonomisi olmaya aday. Türetim Ekonomisi olarak tanımlanan, iyilikleri teşvik eden bu sistem, ekolojik ve sosyal açıdan adil üretimi, güvene dayalı alışverişi hedefliyor. Good4Trust.org’ta tüketimi değil, insana ve doğaya dost üreticilerin sunduğu ürün ve hizmetleri kullanarak dönüştürmeyi benimseyen  türeticiler bir araya geliyor, iyiliği odağına alan bir topluluk oluşuyor.

 

* Good4Trust hakkındaki; türetici ve üretici sayıları, paylaşılan iyilikler gibi en son istatistiklere https://good4trust.org/press adresinden ulaşabilirsiniz.

*Mucizevi lavanta yağlarına ulaşmak için https://good4trust.org/lava adresini ziyaret edebilirsiniz.