Logo Yazılım, 2018’in 9 aylık döneminde satış gelirlerini %25 artırdı

Türkiye’nin lider bağımsız uygulama yazılımı firması Logo Yazılım 2018 Ocak – Eylül dönemini kapsayan finansal sonuçlarını açıkladı.

 Logo Yazılım, 2018’in 9 aylık döneminde satış gelirlerini geçen yıla oranla %25 arttırarak 217,2 milyon TL’ye yükseltti. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) da %25 arttıran Logo’nun net dönem kârı ise %38 artış göstererek 52,4 milyon TL’ye ulaştı.

Logo Yazılım’ın 2016 yılında satın aldığı Romanya merkezli Total Soft’un TL bazlı gelirleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %36 oranında arttı. Logo, konsolide gelirlerinin %35'ini Euro bölgesindeki operasyonlardan elde etti. Şirketin Romanya’daki iştirakinde Ar & Ge harcamalarında %24 artış kaydedildi. 

Logo Yazılım, Türkiye’de ilk 9 ayda 3 bin yeni müşteriyi bünyesine katarken yeni lisans satışlarını %43 artırdı.

Logo Yazılım’ın Hindistan’a özel geliştirdiği Logo Jugnu, Logo Vira ve Logo Vyapari çözümlerinde yeni müşteri kazanımları bu dönemde de devam etti.     

E-dönüşüm süreçlerinde işletmelere Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) onaylı e-fatura, e-arşiv, e-defter gibi hizmetler sunan Logo Yazılım, bu alanda sektör liderliğini sürdürdü. Dokuz aylık dönemde kontör satışları %36, müşteri sayısı %26 oranında artış gösterdi.

Ocak-Eylül 2018 dönemi finansal sonuçlarını değerlendiren Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu, “Son yıllarda yakaladığımız güçlü ve istikrarlı büyümemize devam ediyoruz. Kurdaki dalgalanmaların yoğun yaşandığı bu çeyrekte dövize endeksli değişen fiyat politikasına göre değil, yıllık enflasyon rakamlarına göre oluşturduğumuz fiyat ilkesiyle sürdürülebilir bir iş modeli sağladık. Uzun yıllardır, sunduğumuz tüm ürün ve hizmetlerde fiyatlandırmayı Türk Lirası üzerinden yapıyoruz, bunun da finansal tablolarımıza pozitif yansıdığını söyleyebiliriz. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi, gelecek dönemlerde de markamıza yatırım yapmaya ve müşterilerin güvenini kazanmaya devam edeceğiz” dedi.

Ar-Ge ile gelen sürdürülebilir büyüme…

Türkiye’nin uluslararası yazılım markası olarak dünya teknoloji trendleri paralelinde ürünler geliştirdiklerini aktaran Koyuncu, Ar-Ge’ye yaptıkları yatırımı her geçen yıl artırdıklarını belirterek, “Hem Türkiye’de hem de global pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmak için kullanımı kolay, mobil ve etkili ürünler geliştiriyor, bunun için Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz. 2018’in 9 aylık döneminde Ar-Ge’ye 66 milyon TL kaynak ayırdık. Bu da gelirlerimizin %31’ini oluşturuyor. Bu ülkenin mühendisleriyle ülkemiz için çözümler geliştiriyoruz. Bu yaklaşımımızı da “Yılın Ar-Ge Yatırımı”, “Türkiye Merkezli Üretici-Hizmet” gibi ödüllerle perçinliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Logo Yazılım

Seçilmiş Finansal Göstergeler

Para birimi - milyon Türk lirası (TL)

 

9 AY 2017

9 AY 2018

Değişim

Net Satış Gelirleri

173,6

217,2

%25

FAVÖK*

62,4

77,8

%25

Dönem Kârı

38,1

52,4

%38

*Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr