Amerika Mavi’yi konuşuyor! Moda dünyasında otorite olarak anılan WWD, Mavi’ye geniş yer verdi.

ABD’de moda konusunda otorite kabul edilen Women’s Wear Daily (WWD), 31 Temmuz tarihli sayısında Mavi’nin CEO'su Cüneyt Yavuz ile gerçekleştirdikleri röportaja tam sayfa yer verdi. Vicki M. Young tarafından gerçekleştirilen röportajda Yavuz, Mavi’nin Kuzey Amerika pazarındaki önceliklerine ve kadın giyimdeki büyüme potansiyeline dikkat çekti. Türkiye ve global pazarlardaki büyüme beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen Cüneyt Yavuz, şirketin 2016 mali yılı içinde Kuzey Amerika'da 1 milyondan fazla, küresel çapta ise 7,5 milyon jean sattığını belirtti. Mavi’nin Nordstrom, Bloomingdale's, Lord & Taylor gibi dünyaca ünlü zincir mağazaların yanı sıra Amazon, Zappos, Stitch Fix ve Nordstrom.com gibi kanallardaki hızlı yükselişine de dikkat çeken Yavuz, markanın offline ve online’daki çift yönlü büyüme stratejisiyle ilgili detayları da paylaştı.

“Mavi, kriz zamanında da büyümesini sürdürdü.”

Denim dünyasının gurularının görüşlerine de yer verilen yazıda Akari Enterprises şirketinin danışmanlarından, Diesel USA ve Seven For All Mankind eski CEO'su Andreas Kurz, “Herkesin zorluk yaşadığı 2008 ve 2011 arasındaki kriz döneminde, Mavi oldukça iyi iş yaptı. Üst segmentten uzaklaşılan ekonomik kriz ortamlarında, bir alt premium segmentte yer alan marka olmak, her zaman çok daha avantajlıdır. Üstelik o dönemde athleisure akımı henüz piyasada çok yeniydi ve streç kumaşın kıyafetlerde kullanımının bugünkü kadar yaygın değildi. Buna rağmen Mavi, herkes tarafından tercih edilen bir jean markası olmayı ve büyümeyi başardı.” dedi.

Haberde genç ve kendini yenileyen bir marka olan Mavi’nin, 2016 yılında; “Godfather of Denim” olarak anılan Adriano Goldschmied ile 25. yılına özel bir jean koleksiyonu hazırladığına; Elsa Hosk, Barbara Palvin ve Lucky Blue Smith gibi dünyanın en iyi isimlerini marka yüzü yaptığına da değinildi. Mavi’nin, çıtayı yüksek tutan ve her zaman daha iyisine ulaşmak için çalışmaya devam eden bir marka olduğunu vurgulayan röportajda; 35 ülkede 392 monobrand mağazaya ve 5.500 satış noktasına sahip olduğu, halen 5,7 milyon sadakat kartı üyesi ve sosyal medyada 3,3 milyon hayranı bulunduğu gibi detaylı bilgiler de okuyucularla paylaşıldı.  

Habere ulaşmak için link: WWD