Mavi Amerika’da “çok olmaya” başlayalı tam 20 yıl oldu!

Amerika pazarında, son 3 yılda yıllık ortalama %44* büyüyen Mavi’nin Times Square’i Mavi’ye boyamasının ve tüm dünyaya “Çok ileri gittik!” demesinin üzerinden tam 20 yıl geçti. Mavi, 1996’nın sonunda, çok daha ileri giderek “jean’in anavatanı” Amerika’ya adım attı. Mavi bugün, Mavi Amerika şirketiyle birlikte, Kanada ve Almanya merkezli Avrupa operasyonlarının da 20. yılını kutluyor. Denim kalitesinde uluslararası bir üne sahip olan Mavi, 2016’da, 1,6 milyonu yurt dışında olmak üzere 7,5 milyon jean satışı gerçekleştirdi. 

Perfect Fit stratejisiyle bulunduğu pazarlara yönelik ürün geliştirebilme yeteneğiyle girdiği her ülkede iddiasını koruyan Mavi, bugün dünyada 35 ülkede, 392 monobrand mağaza ve 5.500 satış noktasında hizmet veriyor. Amerika’da 1, Kanada’da 4, Almanya’da ise 9 monobrand mağazasına sahip olan şirket, yurtdışında toplam 4.644 satış noktasında müşterisiyle buluşuyor. Kendi perakende ağının yanı sıra Nordstrom, Bloomingdale’s, Lord&Taylor, Peek&Cloppenburg gibi dünyaca ünlü premium zincirlerinin yanı sıra Amazon, Zappos gibi önde gelen online kanallarda hızla büyümeye devam ediyor.  

Mavi, dünyanın gündeminde… 
yılını kutladığı global yolculuğu süresince Mavi'nin yolu "Denimin babası" olarak anılan tasarımcı Adriano Goldschmied'den her fırsatta en sevdiği marka olduğunu belirten yaratıcı iş adamı Richard Branson'a kadar dünyaca ünlü birçok isimle kesişti. Adriana Lima, Elsa Hosk, Barbara Palvin, Lucky Blue Smith gibi ünlüler Mavi'nin marka yüzü oldu. 

Time Dergisi 2006 yılında hazırladığı A list’de Mavi’yi dünyanın en iyi jean markalarından biri olarak gösterdi. Cosmo Girl en seksi jeans seçti (2004), Vancouver'ın en iyi denim mağazası olarak gösterildi (2009). 

Mavi Hakkında Ne dediler
Time dergisi, 3 Mart 2013 tarihli sayısında bir tam sayfa ayırdığı Mavi’yi Türkiye’nin sahip olduğu değerler arasında göstererek, “Making the Perfect Fit” başlığı altında şunları yazdı: “Türk kahvesi, Türk kilimi tamam da, Türkiye’den çıkan ilk global markanın bir jeans markası olması ironik” 

Dünyayı şekillendiren en etkili 100 isimden biri olarak kabul edilen Virgin Group CEO’su, İngiliz yatırımcı Richard Branson verdiği bir röportajda “Mavi olağanüstü kalitesi ile girişimci olarak yatırım yaparken aradığım en önemli özelliği barındırıyor.” diyerek hem Mavi’nin kalitesinden vazgeçemediğini hem de markanın yatırımcılar açısından ne kadar cazip olduğunu vurguladı. 

Mavi ünlülerin tercihi
Richard Branson, Liam Hemsworth,  Jessica Alba, Heidi Klum,  Katherine Heighl, Kate Hudson, Colin Farrell, Lady Gaga, Matthew Mcconaughey, Fergie  ve Kendall Jenner gibi dünyaca ünlü isimlerin tercihi. 

*2014-2016 yılları arasında Mavi Amerika’nın gelirleri %44’lük yıllık bileşik büyüme oranı ile büyümüştür.