Mavi, çeyrek asırlık yolculuğunu, “Mavi Antoloji 25 Yılın Öğrettikleri” kitabıyla belgeledi.

Mavi, 25 yıllık uluslararası markalaşma öyküsünü konu alan ve markanın tarihine ışık tutan “Mavi Antoloji” kitabını yayımladı. Antoloji, koşulların çok sık ve hızla değiştiği 25 yılda, sürekli gelişen ve yeniliklerin öncüsü olan Mavi’nin Türkiye’yle sınırlı kalmayıp beş kıtaya yayılan kendine has yolculuğunu anlatıyor. Yıllar içinde kurum bünyesinde tutulan kayıtlardan derlenen 335 sayfalık kitap, geride kalan çeyrek asra yeniden bakmayı ve benzer hedeflerle yola çıkanlar için ilham kaynağı olmayı amaçlıyor.

1991 yılında Türkiye pazarındaki koşulları göz önünde bulunduran denim hazır giyim üreticisi Sait Akarlılar tarafından ERAK bünyesinde kurulan Mavi Jeans'in, 5 yıl içinde pazar lideri haline gelmesi ve ikinci nesil tarafından global markalar arasına girişinin hikâyesi, son çeyrek yüzyıla dair bir bellek tazelemenin yanında marka ve markalaşmaya dair birçok bilinmeyen ayrıntıyı kayıt altına alıyor.

Son 20 Türkiye'de jeans pazarının lideri olan Mavi, öncelikle Kuzey Amerika pazarındaki gurur verici başarılarıyla ses getirmiş, ardından 35 ülkeye yayılıp yakaladığı büyüme trendiyle birçok girişimciye ilham veren bir başarı öyküsü yazmıştı. Mavi Antoloji, markanın doğuşundan itibaren bu yolculuğu adım adım izleyerek gerek teorik gerekse pratik analizler yaparak bir marka yaratmanın inceliklerini okurlarıyla paylaşıyor.

İzzeddin Çalışlar tarafından kaleme alınan ve Esen Karol tarafından tasarlanan Mavi Antoloji;  mavi.com, Mavi İstinye Park ve Palladium mağazaların yanı sıra D&R, Remzi, Pandora, Minoa kitabevlerinden satışa sunuluyor. Kitabın satışından elde edilecek gelir ise Türk Eğitim Vakfı (TEV) Mavi Burs Fonu’na bağışlanacak.