Samsun İğne Deliği Gençlik Merkezi 15. yaşına giriyor!

Gençlerin kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir alan olarak faaliyetlerini sürdüren Samsun İğne Deliği Gençlik Merkezi bu hafta sonu 15. yaşına giriyor. Atakum Belediyesi’nin desteğiyle 2003 yılında kurulan merkez, 15. yılında da özellikle gençlerin kendilerini ifade edip yaratıcılıklarını geliştirecekleri, sosyal bir çevre oluşturup ilgi alanlarında kendilerini yetiştirecekleri ve farklılıklarla yaşama kültürünü deneyimleyecekleri bir alan olarak çalışmalar yapmaya devam edecek.

İğne Deliği Gençlik Merkezi’nde Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın akran eğitimlerinin yanı sıra, gençlerin talepleri doğrultusunda belirlenen ve kişisel gelişimlerine destek sağlayacak çeşitli eğitimler düzenleniyor. Merkez, Yapı Kredi Bankası Operasyon Yönetimi desteğiyle gerçekleştirilen “Bir El Atak Projesi” kapsamında her yıl ortalama 3 okulun fiziksel şartlarının iyileştirilmesine destek oldu, ayrıca gençlerin katıldığı Tematik Doğa Kampları düzenledi. Mesleki Kütüphane Projesi ile liselerin 9., 10. ve 11. sınıflarında öğrenim gören gençlerle, alanlarında deneyimli meslek sahiplerinin bir araya gelmesine vesile oldu ve yerel kurumlarla çalışan örnek bir gençlik merkezi olarak ön plana çıktı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde öğrenimlerini sürdüren gönüllülerin, ilköğretim öğrencilerine destek vererek sınava hazırlanmasına yardımcı olduğu Nesilden Nesile Projesi de merkezin çalışmaları kapsamında hayata geçirildi. Aynı zamanda Eurodesk Türkiye Yerel Temas Noktası olan İğne Deliği Gençlik Merkezi, Avrupa’daki fırsatlar hakkında gençleri bilgilendirerek uluslararası çalışmalara dahil olmalarını sağlıyor. Merkez, Avrupa Gönüllü Hizmeti projesiyle Türkiye’de ve AB ülkelerindeki gençlerin değişim programıyla, sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süre dahilinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer almasına olanak sağlıyor.

Merkezde bugüne kadar 410 ulusal ve uluslararası proje, müzik aletleri atölyelerinden origamiye kadar farklı alanlarda 463 atölye, gençlerin ihtiyaçları özelinde 578 bilgilendirme çalışması, grafik animasyondan işaret diline kadar çeşitli alanlarda 384 kurs düzenlendi.

15 yıldır, 17.271 genç gönüllünün katıldığı 973 yerel çalışma ve 215.110 saate ulaşılan 694 gönüllülük çalışmasıyla 23.000 yetişkine ve 18.000 çocuğa hizmet götürüldü. Merkeze gelen gençler ilgi alanlarına göre; Avrupa Fırsatları, Doğa ve Çevre, İnsan Hakları ve Sağlık, Kültür ve Sanat, Tebeşir, Keşfet, İletişim ve Basın kulüplerine dahil olarak gönüllü çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Merkez, çevresinde gördüğü sorunları dile getiren, kendini geliştiren ve sivil toplum bilinci gelişmiş 15-30 yaş arası gençlerin yetişmesine büyük katkı sağladı ve sağlamaya devam edecek.

 

Etkinlik Programı:

YER: İğne Deliği Gençlik Merkezi
(Mimar Sinan Mah. 118. Sokak No:11 Atakum / Samsun)

14 Ekim 2017, Cumartesi

17:00-17:30 : Açılış Konuşmaları
17:30-18:00 : Fotoğraf Sergisi 
18:00-19:00 : 333 Live Konser


15 Ekim 2017, Pazar

11:00-12:00 : Geleneksel Pazar Kahvaltısı
17:00-18:00 : Renkli Pedallar Bisiklet Turu

TOG Hakkında:

TOG, gençliğin enerjisini toplumsal faydaya dönüştürmeyi amaçlayan bir değişim ve dönüşüm projesi. Aralık 2002’de kurulan vakıf, gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde toplumsal barış, dayanışma ve değişimi amaçlıyor. Toplum Gönüllüsü gençler, üniversitelerinde kulüp, topluluk veya grup olarak örgütlenerek, belirledikleri ihtiyaçlara göre sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Bu projeler, sadece topluma katkı sağlamakla kalmıyor ayrıca gençlerin sorumluluk sahibi aktif bireyler olmalarına yardımcı olarak kişisel gelişimlerini destekliyor.

2016 yılında, Türkiye’nin dört bir yanından 63.096 gencin katılımıyla 2.006 yerel, ulusal ve uluslararası sosyal sorumluluk projesi/etkinliği/kampanyası gerçekleştiren Toplum Gönüllüleri, yerel kaynağı da harekete geçirerek tüm bu aktivitelere yerel halkın katılımını ve desteğini sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 80 ilinde gençlik grubu veya üniversite topluluğu/kulübü olarak faaliyet gösteren ve 129 örgütlenme ile aktif olan Toplum Gönüllüsü gençler, 405 akran eğitimi aldılar. Toplum Gönüllüsü gençler 2016 yılında 693.751 kişiye çok çeşitli alanlarda hizmet götürmeyi başardı.