Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ekim 2017 Raporu yayınlandı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ekim 2017 Raporu’na göre; Ocak-Ekim 2017 döneminde bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe giren kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %8,6 azalarak 762 bin oldu. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı ise aynı dönemde %4,9 artarak 632 bin kişi oldu.

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe giren toplam kişi sayısı ise yılın 10 aylık döneminde 2016’nın aynı dönemine göre %0,1 artarak 1,1 milyon kişi oldu.

Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı* (bin kişi)

 

* Bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcundan yasal takibe intikal etmiş kişiler bir kez sayılarak hesaplanmıştır. Aynı yıl içinde birden fazla kaydı bulunan kişiler bir kez sayılmaktadır.

 

Önemli Not: Bir kişiye ait farklı zamanlarda yasal takibe düşen birden fazla kredi ve/veya kredi kartı borcu bulunabilmektedir. TBB Risk Merkezi tarafından yayımlanmakta olan bu bilgiler, yasal takibe düşmüş borç adetlerini değil, hakkında yasal takip başlatılan borçlu kişi sayısını göstermektedir.