Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Şubat ayı çek raporunu yayınladı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Şubat ayı çek raporunu yayınladı. Verilere göre; 2017’nin ilk iki ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,8 oranında artarak 3,6 milyon adet oldu. Bu çeklerin parasal tutarı %12,8 oranında artışla toplam 126 milyar TL’ye ulaştı.

Aynı dönemde, parasal tutarı 1,6 milyar TL olan 42 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Bir önceki yıla göre karşılıksız çeklerin adedinde %14, tutarında %16 oranında azalış yaşandı. Öte yandan aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 129 milyon TL tutarındaki 3,6 bin adet çek daha sonra ödendi.

Yılın ilk iki ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,7 puanlık azalışla %2,9 ve tutar bazında geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan azalarak %3 olarak gerçekleşti.

Tutar bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla: İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir oldu.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise %11,6 oranla Iğdır oldu. Iğdır’ı sırasıyla, %9 ile Ardahan, %7,8 ile Kars, %7,5 ile Ağrı ve %6,9 ile Kırklareli takip etti. Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Giresun, Çanakkale ve Sinop olarak sıralandı.

                                                                                                                 

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il de %6,4 oranla Iğdır oldu. Iğdır’ı sırasıyla, %5,6 ile Ağrı, %4,3 ile Bitlis, %4,2 ile Gaziantep ve Şanlıurfa takip etti. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Isparta, Aksaray ve Çanakkale olarak sıralandı.