Yılın ilk 6 ayında, bankalara ibraz edilen toplam çek adedi %5 azaldı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Haziran ayı çek raporunu yayımladı. Verilere göre; 2017 yılının ilk altı ayında, bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre %9 artarak 376 milyar TL, toplam çek adedi ise %5 azalarak 10,2 milyon adet seviyesinde gerçekleşti. 

Ocak - Haziran döneminde parasal tutarı 9,2 milyar TL olan 251 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 1,6 milyar TL tutarındaki 49 bin adet çek daha sonra ödendi. 

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre %31 oranında, adedi ise %35 oranında azaldı. 

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,4 puan azalışla %2,4 olurken, adet olarak 1,1 puan azalışla %2,5 oldu. 

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en fazla olduğu 5 il sırasıyla: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adetsel olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu. 

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla: %8,4 ile Iğdır, %8,1 ile Ağrı, %5,8 ile Muş, %5,5 ile Batman ve %5,3 ile Kars oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Kastamonu, Sinop ve Karabük oldu. 

Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla %5,8 ile Ağrı, %5,7 ile Iğdır, %4,3 ile Bitlis, %4,1 ile Batman ve %3,9 ile Mardin oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise, Aksaray, Sinop ve Kastamonu oldu.