Yılın ilk dört ayında, bankalara 6,3 milyon adet çek ibraz edildi.

Yılın ilk dört ayında, bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre  %11 artarak 236 milyar TL, toplam çek adedi ise %3 azalarak 6,3 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.

Ocak - Nisan döneminde parasal tutarı 6,4 milyar TL olan 170 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 1 milyar TL tutarındaki 32 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre %24 oranında, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi ise %27 oranında azaldı.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen toplam çeklere oranı tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,3 puan azalarak, %2,7 seviyesinde gerçekleşti. Karşılıksız çek adeti ise geçen yıla göre 0,9 puan  düşerek ile %2,7 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il sırasıylaİstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa olurken, çek tutarının en fazla olduğu 5 il ise sırasııyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla %10,8 ile Uşak, %9,9 ile Iğdır, %8,3 ile Ağrı, %6,8 ile Kırklareli ve %6,7 ile Ardahan oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise %1,5 ile Sinop, %1,6 ile Karabük ve %1,7 ile Kastamonu oldu.

Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla %6,1 ile Iğdır, %6 ile Ağrı, %4,1 ile Mardin ve Bitlis, %4 ile Şanlıurfa oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise %1,5 ile Aksaray, %1,7 ile Sinop ve Isparta oldu.